مدیر  کل مدیریت بحران
    حجت علی شایانفر

    .
۱۳۹۷/۰۱/۲۴

دبیر کارگروه استانداران منطقه ۵ کشور:

بانک اطلاعاتی ظرفیت های سرمایه گذاری این منطقه ایجاد می شود

دوازدهمین جلسه کارگروه استانداران منطقه ۵ کشور با حضور معاونان وزارت کشور به میزبانی خراسان رضوی در مشهد مقدس برگزار شد.

دوازدهمین جلسه کارگروه  استانداران منطقه 5 کشور با حضور معاونان وزارت کشور به میزبانی خراسان رضوی در مشهد مقدس برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این جلسه گفت: با توجه به اهمیت سرمایه گذاری در توسعه مناطق با هدف بهره گیری از توانمندی ها و ظرفیت های استان های درون هر منطقه برای ارتقا آن، فهرست پروژه ها برای سرمایه گذاری مشترک، 6 استان توسط مراکز سرمایه گذاری آن ها تهیه و ارائه می شود.
وی افزود: با توجه به ظرفیت بازارهای جدیدی که در حوزه جنوبی و شمالی این استان ها چون  بازار صادراتی روسیه باز شده و فضای صادراتی وسیعی را برای کشور فراهم کرده، نیازمند همکاری های منطقه ای برای مدیریت صادرات و توسعه سرمایه گذاری ها در حوزه های مشترک هستیم .
استاندار خراسان رضوی توسعه همکاری ها در حوزه برندسازی در تجارت ، تقویت ظرفیت ها در تعامل با هم در قالب کنسرسیوم و هلدینگ های بزرگ ، توسعه سرمایه گذاری های مشترک برای بهره گیری از بازارهای جدید از جمله روسیه را بسیار مهم خواند .
رشیدیان خشکسالی و مشکلاتی که بویژه امسال در استان های شرقی روی داده را بسیار آزار دهنده دانست و گفت : پذیرش و سازگاری با این خشکسالی بلند مدت و تامین آب بویژه از طریق طرح انتقال دریای عمان به شرق کشور طی جلسات قبلی این کارگروه پیگیری و  مورد توجه قرار گرفت و مطالعات این طرح در دست انجام است و برای سال 97 هم ردیف بودجه ای مشخصی برای آن دیده شده است .
وی با بیان اینکه باید از تجربه کرمان در این حوزه بهره گرفت، اظهار کرد : در حوزه گردشگری و بهره گیری از ظرفیت های طبیعی، تاریخی و سلامت هم باید با توسعه سرمایه گذاری در این بخش زمینه تقویت بوم گردی و گردشگری داخلی و خارجی را ارتقا داد.
استاندار خراسان رضوی گفت: پیش از این در نشست های 11 گانه آن  در موضوعات مشترک منطقه از جمله تفویض اختیارات به استانداران ، حمل و نقل ، حاشیه نشینی ، اقتصاد مرزی، مدیریت تامین آب، ترانزیت، آمایش سرزمینی، گردشگری و برخی امور زیربنایی و توسعه مناطق محروم، توسعه روابط با همسایگان، تقویت اتاق های مشترک بازرگانی سه استان مرزی، تامین آب و انتقال از دریای عمان مطرح و پیگیری شده ست.
وی گفت: از جمله مصوباتی که در نشست های قبلی مطرح شده و نیازمند پیگیری مستمر است ایجاد صندوق توسعه منطقه ای با استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی برای جبران عقب ماندگی های شرق کشور نسبت به غرب و مرکز و نیز  توسعه صنایع بزرگ  از جمله خودرو سازی در کل منطقه می باشد.
وی در جمع بندی نهایی این جلسه هم گفت: بر اساس برنامه ریزی قبلی این جلسات از این پس به صورت مرتب جمعه آخر هر فصل برگزار می شود و
معاونان اقتصادی استانداران رابط پیگیری مصوبات کارگروه هستند و مصوبات سیاسی ، امنیت مرز و مواد مخدر و غیره توسط معاونان سیاسی و مباحث عمرانی و زیربنایی هم توسط معاونان عمرانی استانها دنبال می شود.
به گفته وی، استاندار هرمزگان در نشست بعدی استانداران منطقه 5 شرکت می کند و سایر استان ها هم به تناسب موضوعات مرتبط دعوت خواهند شد.
رشیدیان ارائه مصوبات این کارگروه ها بر اساس دسته بندی مشخص و موضوعی به معاونان وزیر کشور را از دیگر اقدامات برای پیگیری موثرتراین موضوعات دانست.
وی اظهار کرد : همچنین جلسات مشترکی بر اساس موضوعات مصوب کارگروه با وزارتخانه های ذیربط برگزار می شود که در نخستین آنها برگزاری نشست کارگروه با وزیر راه و شهرسازی در بحث پروژه های ریلی مشترک و تعیین تکلیف مجتمع های بین راهی و نیز با رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در راستای توسعه وتقویت ظرفیت های قابل توجه این استان ها در حوزه بوم گردی و گردشگری و برگزاری نمایشگاه های مشترک توانمندی ها ،باید تا نشست بعدی کارگروه دنبال و اجرایی شود.
وی گفت :تلاش بر آن است به منظور اثربخشی بیشتر و بهتر این نشست ها به تناسب موضوعات از معاونان مربوطه وزارت کشور و سایر وزارتخانه ذیربط هم دعوت شود.
وی  موضوع بهره گیری از ظرفیت شوراهای شهر و روستا در پیگیری و حل مسائل مناطق مختلف با توجه به شبکه گسترده شوراها را از دیگر مصوباتی دانست که باید پیگیری شود .
 رشیدیان افزود : باید این توان به کمک بخش دولتی و حاکمیتی کشور آمده تا بتوان مشارکت مطلوب و موثر مردم را در حوزه های مختلف همراه داشت.
دبیر کارگروه استانداران منطقه 5 کشور در ادامه،  پیگیری و اجرایی نمودن 9 بند منشور سیاسی ابلاغی از سوی رئیس جمهوری توسط استان ها را مورد تاکید قرار داد و گفت : در این راستا برگزاری نشست ها با احزاب ، تشکل ها سیاسی، اجتماعی، سمن ها، اقشار و گروه های مختلف مردمی باید مورد توجه قرار گیرد.
وی بررسی آخرین وضعیت حضور اتباع خارجی و مشکوک التابعه درشش استان مربوطه را از دیگر مصوباتی دانست که باید با جدیت بررسی شده و راهکارهای مربوطه برای ساماندهی آنها ، ملاحظات امنیتی و اجتماعی و غیره به صورت کارشناسی مشخص و ارائه شود.
رشیدیان افزایش جلسات و نشست های استانداران مرزی در مباحث امنیتی با ولایات هم مرز در افغانستان را هم ازجمله ضرورت هایی خواند که در کاهش و حل مسائل امنیتی ، اقتصادی و فرهنگی موثر است.
کارگروه منطقه 5 کشور بر اساس دستور العمل ابلاغی از سوی وزیر کشور در سال 93 در کنار 4 منطقه دیگر شکل گرفت شش استان خراسان رضوی ،جنوبی ، شمالی ، سیستان و بلوچستان ، کرمان ، یزد عضو کارگروه منطقه 5 هستند تا با هماهنگی ، مشارکت ، هم افزایی در طراحی نظام برنامه ریزی جامع توسعه ملی و منطقه ای ، تدوین برنامه ها ، اجرای سیاست های عمومی دولت و تحقق اهداف برنامه های توسعه ای کشور و با استفاده از حداکثر امکانات و ظرفیت های استانی برای توسعه مناطق اقدام نمایند.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۷۱۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان