مدیر  کل مدیریت بحران
    حجت علی شایانفر

    .
۱۳۹۶/۱۱/۲۵

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد؛

هفتمین نشست شورای سیاستگزاری مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هفتمین نشست شورای سیاستگزاری مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزار شد.

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هفتمین نشست شورای سیاستگزاری مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست  گفت: در پروژه پایتخت فرهنگی جهان اسلام بر اساس تعهدی به آیسسکو داده شده بود، فرآیند مثبتی را طی کردیم و مسوولان استانی و ملی کار را به صورت آبرومندانه ای انجام دادند و از این جهت تجربه خوبی را ثبت کردند.
وی افزود: از منظر داخلی و برای ثبت تجارب، پیشنهاد میکنم که برای این اتفاق، مطالعات مستند نگاری  انجام بشود تا بتوانیم با جمع آوری اطلاعات و گزارش فعالیت‌ها، دستمایه ای برای نقشه راه آینده و رویدادهای مشابه به دست بیاوریم.
وی همچنین با اشاره به تهیه یک پیوست برای این مستندنگاری، بیان داشت: این پیوست می باید شامل نقاط آسیب شناسی و تحلیل  قوتها و ضعفهای مدیریت و برگزاری این رویداد مهم باشد تا برای تجربه های بعدی بتوانیم از آن استفاده کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: همچنین باید تلاش کنیم تا برنامه ها و رویدادهای فرهنگی را که طی این رویداد، برگزار شده و با ایجاد تغییراتی قابلیت ماندگاری دارد، به رویدادهای ماندگار فرهنگی تبدیل کنیم تا بتواند به عنوان ذخیره فرهنگی هنری برای شهر مشهد و کشور قرار بگیرد.
صالحی با تاکید بر اینکه بحث منابع مالی مشکل عمومی است، گفت: اگرچه بودجه مربوط به این رویداد در لایحه سال 97 پیش بینی نشده اما هنوز برای رایزنی با مجلس برای این مساله فرصت هست و ما طی چند روز آینده از طریق سازمان برنامه و بودجه آن را پیگیری خواهیم کرد.
وی همچنین با اشاره به مصوبه شورای برنامه ریزی استان خراسان رضوی در خصوص تثبیت جایگاه فرهنگی مشهد در جهان اسلام با چشم انداز 10 ساله گفت: کلیات این طرح مورد تایید است اما درباره جزییات و چگونگی اجرای آن بایستی جلسه دیگری داشته باشیم و چشم اندازهای آن را بررسی کنیم.
علی رضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی نیز در این دیدار با برشمردن ویژگی های علمی و شخصیتی امام هشتم (ع) گفت: این ویژگی ها دقیقا همان چیزی است که ما در جهان امروز به آن نیاز داریم و سال 2017 فرصت خوبی شد تا ما بتوانیم این ویژگی ها را بهتر به جهانیان بشناسانیم و تلاش تمامی دست اندرکاران این بود که بتوانیم در این خصوص از حداکثر ظرفیت های ملی و استانی بهره ببریم.
وی تصریح کرد: هم اکنون در کشور نیاز به مرکزی خارج از پایتخت به عنوان محل ارتباطات فرهنگی و ادبی کشورهای اسلامی و سایر گروه ها داریم که با توجه به زیرساخت های مناسب مشهد، این شهر می تواند برای این منظور در نظر گرفته شود.
استاندار خراسان رضوی همچنین با اشاره به وجود 31 سالن سینما در شهر مشهد بیان داشت: این ظرفیت توانایی برگزاری جشنواره های بین المللی از جمله جشنواره فیلم های معناگرا را در مشهد فراهم می آورد.
وی همچنین با اشاره به برگزاری اولین دوره جایزه بین المللی علمی رضوی در دهه فجر امسال به صورت استانی گفت: انشاالله این جشنواره سال آینده در سطح ملی و از دو سال آینده به صورت بین المللی برگزار می شود. همچنین نشان و جایزه بزرگ فردوسی به عنوان جایزه ای بین المللی نیز مصوب شده است که امیدواریم اجرایی بشود.
قاسم تقی زاده خامسی شهردار مشهد نیز در این جلسه با اشاره به هزینه 20 میلیارد تومانی شهرداری برای رویداد پایتخت فرهنگی جهان اسلام گفت: با توجه به حذف اعتبارات این رویداد از بودجه سال آینده دولت و شهرداری مشهد، چالش اصلی ادامه این مسیر تامین بودجه است اما شهرداری در هر صورت در این مسیر با استانداری و سایر دستگاه ها همراه خواهد بود و برای تامین بخشی از اعتبارات مورد نیاز تلاش خواهد کرد.
سید سعید سرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این نشست ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده طی این رویداد گفت: 167 رخداد فرهنگی طی سال 2017 در مشهد اجرا شد و در این مدت 11 بار حضور نمایندگان آیسسکو را در برنامه های مختلف داشتیم.
گفتنی است در این جلسه روسای کمیته های مختلف دبیرخانه پایتخت فرهنگی جهان اسلام گزارش فعالیت های انجام شده در هر بخش را ارائه کردند.
 
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۵۳۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان