مدیر  کل مدیریت بحران
    حجت علی شایانفر

    .
۱۳۹۷/۱۰/۰۵

رئیس سازمان مدیریت بحران:

کاهش اثرات رخدادهای طبیعی رابطه مستقیم با توسعه کشور دارد

تهران- ایرنا- رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در پیامی به مناسبت پنجم دی ماه روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی تصریح کرد: پیشگیری از وقوع حوادث و کاهش اثرات سوء و مخرب رخدادهای طبیعی، رابطه مستقیم با اقتصاد مقاومتی و توسعه کشور دارد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، در پیام اسماعیل نجار که روز چهارشنبه منتشر شد، آمده است: مدیریت قوی، همکاری و همفکری بیشتر مسئولان و دست اندرکاران مدیریت بحران در سراسر کشور از عوامل کارساز و موجب جبران سریع و اصولی خسارات و مانع از هرگونه خطا و اشتباه در تصمیم گیری ها می شود.
وی در این پیام آورده است: پیشگیری از وقوع حوادث و کاهش اثرات سوء و مخرب رخدادهای طبیعی رابطه مستقیم با اقتصاد مقاومتی و توسعه کشور دارد و از آن جمله سرمایه هایی که سالانه در بخش ساختمان و مسکن، تولیدات کشاورزی و صنعتی و پروژه های زیربنایی بکار گرفته می شود، سهم عمده ای از سرمایه ملی است که همواره در معرض تهدید حوادث طبیعی قرار دارد.
نجار می افزاید: ویژگی‌های خاص جغرافیایی، اقلیمی و زیست محیطی ایران، موجب شده کشور ما یکی از 10 کشور سانحه خیز جهان محسوب شود که در این میان، سیل و زمین لرزه بیشترین سهم را به خود اختصاص داده و سبب بروز آسیب‌ ها و خسارات‌ مالی و تلفات جانی بسیاری شده اند.
وی در ادامه آورده است: بر همین اساس اولویت توجه و برنامه های مدیریت بحران کشور تنها معطوف به جبران آسیب های رخداده نیست، بلکه بکارگیری تمهیداتی برای پیشگیری و کاهش اثرات را نیز شامل می‌شود. به عبارتی نکته اصلی، توجه به «ارتقای تاب آوری» به جای تلاش برای جبران خسارات بعد از وقوع حوادث است.
معاون وزیر کشور در این پیام تصریح کرده است: در حالی که رهبر معظم انقلاب اسلامی سال جدید را سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری کردند و کاهش خسارات ناشی از حوادث از هدر رفت منابع ملی جلوگیری می کند، بر همین اساس پنجم دی ماه سال جاری با شعار «تدبیر در حوادث به منظور کاهش خسارات در راستای اقتصاد مقاومتی» تعیین شده است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور می افزاید: بر این اساس توسعه ظرفیت‌ های محلی، بهره گیری از روش‌ های مشارکتی به موازات بکارگیری شیوه ها و الگوهای تاب‌آور توسعه، ارتقای ایمنی و تاب آوری کشور در برابر بلایای طبیعی را در پی خواهد داشت. تمام مسئولان و بالاخص مدیران دخیل در امر مدیریت بحران کشور، باید تمام توان و اهتمام خود را در زمینه برنامه ریزی و عمل برای مدیریت موفق بحران و راهکارهای پیشگیرانه بکار گیرند.
نجار در ادامه این پیام آورده است: مهمترین آموزش ها در امر مقابله با حوادث طبیعی و به ویژه مخاطرات زلزله آموزش هایی هستند که جنبه عملی و عمومی داشته باشند و با این نگاه طراحی و اجرا شوند. چرا که حوادثی همچون سیل، زلزله، طوفان و نظایر آن همزاد انسان در طبیعت هستند و باید راه و روش همزیستی با این پدیده های طبیعی را آموخت تا برای زندگی فردی و اجتماعی مصونیت نسبی حاصل شود.


منبع : اداره کل مدیریت بحران خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۲۱


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان