مدیر  کل مدیریت بحران
    حجت علی شایانفر

    .
۱۳۹۷/۰۶/۰۱

مدیرکل بحران خراسان رضوی:

استمهال دو ساله وام های کشاورزان خسارت دیده استان/ خشکسالی شدید در استان حاکم است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی ازتایید و تصویب استمهال وام های کشاورزان خسارت دیده از حوادث مختلف استان به مدت دو سال خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ،حجت علی شایانفر با بیان این مطلب افزود : سازمان مدیریت بحران کشور تائید کرد که خراسان رضوی امسال متاثر ازچندین پدیده مختلف چون خشکسالی ، سیل ، سرمازدگی ، باد ، توفان و آنفلوآنزای فوق حادپرندگان است.
وی عنوان کرد : در پی این تائیدیه و پس از تصویب در شورای هماهنگی مدیریت بحران خراسان رضوی ، تسهیلات دریافتی کشاورزان خسارت دیده مشمول استمهال شد.
وی اظهار کرد : مصوبه دولت برای استمهال تسهیلات خسارت دیدگان بخش کشاورزی فقط شامل استان هایی می شود که سازمان مدیریت بحران ,،وقوع حوادث غیرمترقبه طبیعی در آنها را تائید کند..
وی تصریح کرد : در این راستا بانک های عامل موظفند بدهی اصلی ، سود و جرائم تسهیلات دریافتی خسارت دیدگان بخش کشاورزی ناشی از حوادث غیرمترقبه ، سررسید شده تا تاریخ 21 تیرماه 97  را به مدت  2سال استمهال کنند..
شایانفر درباره وضعیت خشکسالی استان در سال آبی جاری گفت : شرایط خشکسالی در خراسان رضوی شدید بوده به نحوی که تقریبا هیچ ذخیره برفی برای استان حاصل نشده است.
وی افزود : تا انتهای مردادماه میزان بارندگی استان 135.8 میلیمتربوده که در مقایسه با متوسط دراز مدت بارندگی استان 35 درصد و نسبت به سال قبل 28 درصد کاهش دارد.
وی با بیان اینکه ارزیابی خشکسالی ها توسط شاخص های مختلفی انجام می شود که یکی از مهمترین آنها شاخص استاندارد بارش و تبخیر است.
مدیرکل مدیریت بحران استان ادامه داد : بر اساس این شاخص ، 65.3 درصد از مساحت استان تحت تاثیر خشکسالی بسیارشدید، 21.8 درصد خشکسالی شدید ، 12.5 درصد متاثر از خشکسالی متوسط و 0.4 درصد تحت تاثیر خشکسالی خفیف است.
وی همچنین اعلام کرد : هم اکنون میزان ذخیره آب پشت سدها 22درصد است ضمن آنکه روان آب ها نسبت به دوره آماری بلندمدت 45 درصد کاهش داشته است.
 وی عنوان کرد : این شرایط می طلبد که با انجام اقدامات همه جانبه و اعمال مدیریت جامع ، کلیه دستگاه های اجرایی و مردم همکاری لازم را برای عبور از شرایط موجود انجام دهند.
شایانفر از جمله اقدامات در دست انجام را  " آبرسانی سیار به 520 روستا، تغییرالگوی کشت ، کشت نشایی ،اجرای سیستم های نوین آبیاری ، نصب هشت هزار و 294 دستگاه کنتورهوشمند برروی چاه ها و انسداد هفت هزار و 511 حلقه چاه غیرمجاز از سال 92 تا کنون و کاهش 30 درصدی مصرف آب درفضای سبز شهری تا پایان امسال عنوان کرد.
وی درپایان تاکید کرد : خوشبختانه دستگاه های مسئول توان خود را به کاربسته اند که تامین آب شرب و بهداشتی مردم به نحومناسب تامین شود که البته این موضوع مسئولیت همه ما و مردم را برای رعایت صرفه جویی دوچندان می کند.


منبع : روابط عمومی استانداری
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۷۲


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان