مدیر  کل مدیریت بحران
    حجت علی شایانفر

    .
۱۳۹۷/۰۵/۱۹

۳۳۱ ساختمان و مجتمع ناایمن در مشهد شناسایی شد

مشهد - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: در شهر مشهد ۳۳۱ ساختمان و مجتمع تجاری ناایمن در برابر زلزله و آتش سوزی در گروه ساختمان های (ج) و (د) شناسایی شده است.

حجتعلی شایانفر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون به 114 مورد از ساختمان ها و مجتمع های تجاری ناایمن اخطار داده شده و اقداماتی در این خصوص انجام شده است.
وی بیان کرد: برای جلوگیری از خطرات مکاتباتی از سوی دادگستری و دادستانی مشهد با همه دستگاه های اجرایی، سازمان ها و شرکتهای مرتبط و خدماتی انجام شده و به مجامع امور صنفی تاکید شده که یکی از شروط تمدید پروانه کسب برای واحدهای صنفی تاییدیه ایمنی آتش نشانی باشد.
وی اظهار داشت: همچنین شهرداری مشهد موظف شده که ضمن شناسایی همه اماکن ناایمن سطح شهر، اقدام به دادن اخطار و اقدامات عملی بعدی نماید.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: اداره کل راه و شهرسازی و نظام مهندسی ساختمان استان نیز برای رفع موانع قانونی از جمله ادامه بازرسی و نظارت و نافذ بودن رای کمیسیون ماده 100 پس از صدور پروانه بهره برداری به منظور جلوگیری از تغییرات خطرساز و ناایمن در این اماکن، همچنین الزام به تشکیل شورای ایمنی ساختمان ها براساس ماده 54 طرح جامع امداد و نجات کشور موظف شدند.
وی افزود: شرکت های خدماتی مانند آب، برق، گاز و مخابرات نیز موظف شدند که به ساختمان ها و مجتمع های تجاری ناایمن اخطار قطع خدمات بدهند.
شایانفر در مورد ارتقای تاب آوری شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت در برابر زلزله و سیل گفت: در سالهای 87 و 88 مطالعات طرحهای جامع شهرستان های نیشابور، سبزوار و تربت حیدریه توسط اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی انجام شد.
وی خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه مقرر شده است که طی پنج سال 30 درصد از روستاهای در معرض خطر زلزله و سیل در خراسان رضوی شناسایی و ایمن سازی شوند که بر این اساس 6 درصد برای امسال در نظرگرفته شد.
شایانفر اظهار داشت: با رویکرد ایمن سازی روستاهای در معرض خطر در بازسازی مناطق زلزله زده فریمان، تربت جام و رضویه؛ اجرای طرح 65 روستا در این مناطق در دستور کار قرار گرفت.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: از مجموع 487 هزار و 60 واحد مسکن روستایی در استان تاکنون 28 درصد مقاوم سازی شده در حالی که شاخص کشوری در این خصوص 40 درصد است و طبق طرح جامع مسکن روستایی باید تا افق 1400 سالانه 30 هزار واحد روستایی مقاوم سازی شود.
شایانفر درباره کاهش مخاطرات ناشی از سیل در خراسان رضوی اظهار داشت: 350 رودخانه مهم به طول 12 هزار و 550 کیلومتر در استان وجود دارد که از مجموع 12 هزار هکتار اراضی بستر رودخانه ها، پارسال حدود 14 درصد سنددار شده است.
وی تعیین بستر و حریم رودخانه و مسیل ها؛ آزادسازی آنها، جلوگیری از کنشهای غیرمجاز و به روزرسانی سامانه های هشدار سیل موجود بر روی رودخانه های مهم استان را از دیگر اقدامات برای کاهش مخاطرات ناشی از سیل رودخانه های استان برشمرد.
شایانفر در مورد بهره برداری از ساختمان مرکز مدیریت بحران استان و سالنهای چندمنظوره شهرها گفت: ساخت مرکز مدیریت بحران استان 58 درصد پیشرفت اجرایی دارد و تاکنون به دلیل عدم تامین اعتبار لازم، این ساختمان تکمیل نشده است.
وی افزود: تاکنون ساخت 27 سالن چندمنظوره در استان آغاز شده که 14 سالن بهره برداری شده و باقی آنها بیش از 80 درصد پیشرفت اجرایی دارد.


منبع : ایرنا
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۶۶


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان