مدیر  کل مدیریت بحران
    حجت علی شایانفر

    .
۱۳۹۷/۰۱/۲۷

مشهد رکورددار بارش باران طی ۲روز اخیر

گزارشی از میزان خسارات بارش های اخیر در خراسان رضوی

معاون اداره کل مدیریت بحران خراسان رضوی درباره بارندگی های اخیر در مشهد گفت: روز شنبه به طور متوسط حدود 18.7 میلی متر در مشهد بارندگی داشتیم که با این میزان بارندگی در کشور  رتبه اول بودیم. وی افزود: بیشترین میزان بارندگی در ایستگاه شهرک امام علی(ع) حدود 32.2 میلی متر بود و در ایستگاه قاسم آباد حدود 24 میلی متر و در کل مشهد به طور میانگین حدود 18.7 میلی متر بارندگی داشتیم. یاوری تصریح کرد: خسارت های بارندگی های اخیر در استان در حد انتظار بوده است و در برخی شهرها و مشهد آب گرفتگی معابر را داشتیم. یاوری افزود: تنها محور ارتباطی مسدود شده تا صبح دیروز محور سلامی-خواف بود که به دلیل عبور سیلاب از روی جاده این محور مسدود شده بود. وی در خصوص میزان خسارت های وارد شده به مناطق روستایی و راه های روستایی نیز گفت: دستگاه های مرتبط در حال جمع آوری اطلاعات و آمار از روستاها هستند و جمع بندی آن ها حداقل 48 ساعت زمان می برد.
معاون اداره کل مدیریت بحران خراسان رضوی افزود: فعلا رقم ریالی میزان خسارت وارد شده به منازل روستایی بر اثر بارش های اخیر را نمی توانیم اعلام کنیم و کارشناسان بنیاد مسکن باید تک تک منازل روستایی خسارت دیده را بررسی کنند.
وی افزود: در شهرستان های تایباد، خواف، باخرز و تربت جام آب گرفتگی گزارش شده است.
یاوری افزود: درخصوص اخباری درباره فوت یک خانم براثر تخریب یک منزل روستایی در منطقه ششتمد سبزوار نیز تا زمان اعلام نظر قطعی پزشک قانونی نمی توان نظر قطعی داد، زیرا ایشان شنبه شب سالم از منزل روستایی تخریب شده بیرون آورده شدند و علت دقیق فوت هنوز اعلام نشده است.
وی تصریح کرد: پیش بینی های هواشناسی حاکی از سرد شدن هوا و حتی بارش برف در برخی مناطق سردسیر است.
شایان ذکراست میزان بارش ها در 24 ساعت منتهی به صبح روز گذشته براساس گزارش هواشناسی استان در شهرهای مختلف استان به این شرح است:
قوچان 6.2، سرخس 2.8، سبزوار 1.8،گلمکان 11.5،مشهد 18.7،نیشابور 17.2، تربت حیدریه 1.4،کاشمر 9.2،گناباد 6.3، تربت جام 8،درگز 2.1،فریمان 4.3،خواف 5.1،جغتای 0.1،بردسکن 9.4،تایباد 5.7،بجستان 4.6،کلات 7.9
تخریب 9 منزل روستایی به دلیل بارش شدید باران در بخش ششتمد سبزوار
 بخشدار ششتمد از تخریب 9 منزل روستایی به دلیل بارش شدید باران طی دو روز گذشته در روستاهای بخش ششتمد از توابع شهرستان سبزوار خبر داد. مجید کریمی در گفت‌وگو با خراسان رضوی با اشاره به تخریب 9 منزل روستایی به دلیل بارش شدید باران در روستاهای بخش ششتمد از توابع شهرستان سبزوار، اظهار کرد: بارش شدید باران سبب ایجاد سیلاب در روستای کلاته سادات بخش ششتمد سبزوار شد که تخریب و خسارت به هفت منزل مسکونی این روستا را به دنبال داشته است. وی افزود: بارش شدید باران و سیلاب سبب مصدوم شدن یک بانوی سالمند ساکن روستای کلاته سادات ششتمد شد که با حضور به‌موقع نیروهای اورژانس 115 به یکی از مراکز درمانی سبزوار منتقل شد. بخشدار ششتمد بیان کرد: همچنین به دلیل بارش شدید تگرگ بخشی از جاده روستایی حسین‌آباد و دو منزل مسکونی دچار تخریب شد. وی تصریح کرد: بارش باران  سبب مسدود شدن راه‌های زیادی از مناطق روستایی بخش ششتمد از توابع شهرستان سبزوار شد که با همکاری اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سبزوار بازگشایی‌شده است. بخشدار ششتمد یادآور شد: میزان خسارت بارش شدید باران به روستاهای این بخش از سوی کارشناسان در حال بررسی است.
تگرگ در روستاهای تایباد خسارت وارد کرد
  بارش باران وتگرگ در روستاهای جوزقان ،حسینی و شیزن خساراتی به محصولات باغی وارد کرد. دکتر جواد اعتضادی معاون فنی جهاد کشاورزی تایباد در پاسخ به خبرنگار خراسان رضوی گفت: بارش باران وتگرگ که از روز شنبه  در تایباد آغاز شده بود در اکثر روستاها ومرکز شهرتایباد به صورت باران موثر ودربخشی از روستاهای دهستان کوه سنگی به صورت تگرگ بوده است  و بارش تگرگ به محصولات سر درختی روستاهای جوزقان ، شیزن و حسینی خسارت وارد کرده است  که میزان دقیق خسارت توسط کارشناسان جهاد کشاورزی در حال بررسی است. وی افزود: به رغم خساراتی که به باغداران روستاهای بخش کوهسنگی وارد شده این بارش باعث خوشحالی کشاورزان تایباد شده است . زمانی رئیس هواشناسی تایباد میزان بارندگی های تایباد در دو روز گذشته را بیش از ۱۰میلی متر اعلام کرد. 
۷۰۰ هکتار از اراضی نیشابور و فیروزه  زیر آب رفت
 معاون عمرانی فرمانداری فیروزه به خراسان رضوی گفت: 10 فقره آب گرفتگی در روستاهای امیرآباد، قطن‌آباد دهنو سربر، پژوهان، فیض‌آباد، شهرک در بخش مرکزی و مهرآباد و حصارسرخ در بخش میان‌جلگه گزارش شده است. عبدالناصر عرب‌پور افزود: پنج جاده شهرستان دچار حادثه شده است که خسارت آن حدود سه میلیارد ریال برآورد می‌شود.
معاون عمرانی فرمانداری فیروزه تاکید کرد: مسیر راه روستایی چهارباغ آسیب دیده بود که به همت عوامل راهداری بازگشایی شد. وی افزود: چهار خط انتقال برق با ۵۰۰ مشترک و برق شهر بار دچار قطعی شد که به  سرعت توسط اداره برق، مشکل ایجاد شده حل شد. عرب‌پور افزود: همچنین ترانس برق روستای دیزباد از بین رفته است که خسارت آن حدود یک میلیارد ریال برآورد می‌شود. معاون فرماندار با اشاره به آسیب‌های واردشده در بخش کشاورزی تصریح کرد: ۳۰۰ هکتار مزارع گندم، جو، یونجه و پسته نیز آسیب دید.
خسارت سیل در میان جلگه
عزت‌ا... سلیمانی بخشدار میان‌جلگه در گفت‌وگو با خراسان رضوی با اشاره به بارش شنبه شب  و بروز سیل در بخش میان‌جلگه نیشابور اظهار کرد: روستای حصارسرخ از ساعت ۱۲ شنبه شب با بارش باران دچار سیل شد و تحت محاصره آب قرار گرفت و تعدادی از حیاط منازل به زیر آب رفت.
وی خاطر نشان کرد: با همکاری بخشداری و مردم، آب روستا تخلیه و تعدادی از انبارهای علوفه دچار خسارت شده است. بخشدار میان‌جلگه گفت: با هدف تخلیه آب روستا و خارج کردن آن از محاصره، مجبور به شکافتن جاده مواصلاتی این روستا از سه قسمت شده‌ایم.
سلیمانی با اشاره به این که روستای حصارسرخ غربی‌ترین روستای نیشابور است، تاکید کرد: بیش از ۶۰۰ هکتار از اراضی این منطقه که بیش از ۳۵۰ هکتار آن زیر کشت کشاورزی بود به زیر آب رفته است و خوشبختانه با هوشیاری مردم هیچ گونه تلفات جانی و دامی نداشته‌ایم. وی تاکید کرد: همچنین راه مواصلاتی روستایی شهرآباد از همین بخش از بین رفت که با حضور مسئولان اداره راه و شهرسازی علامت گذاری مسیر صورت گرفت‌.
سلیمانی گفت: راه‌های خاکی روستاهای ده‌حسینی، پاباز، کلاته‌حسن‌آباد و محور عشق‌آباد به فدیشه تخریب شده است. فرماندار فیروزه نیز در گفت و گو با  خراسان تصریح کرد: شنبه شب  و پس از شروع بارش‌ها که احتمال سیل وجود داشت،‌ جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان فیروزه برگزار شد و هماهنگی‌های دستگاه‌های اجرایی صورت گرفت. محمد حسین صالحی ادامه داد: در شهر فیروزه شاهد هشت فقره آب گرفتگی معابر بودیم.
وی ادامه داد: همچنین زیر گذرهای روستاهای حسن‌آباد سفلی و شوری بزرگ بر اثر بارش دچار آب گرفتگی شد.
فرماندار فیروزه تاکید کرد: ۱۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شمس‌آباد و شوری بزرگ به زیر آب رفت و یک رشته قنات فعال نیز مسدود شد.
شایان ذکر است بارش باران در روستای کرات تایباد باعث گرفتار شدن خودروی پژو 405 در سیلاب شد که خوشبختانه تلفات جانی در پی نداشت. 
 شورای مدیریت هماهنگی بحران شهرستان فریمان تشکیل شد
همزمان با کاهش محسوس دما در استان و بروز شرایط جوی ویژه، فرماندار فریمان دستور تشکیل جلسه فوق العاده شورای هماهنگی مدیریت بحران را صادر کرد.به گزارش خراسان رضوی،در این جلسه  فرماندارضمن ابراز خرسندی از نتایج مانور مقابله با زلزله که در سالروز وقوع زمین لرزه سفیدسنگ برگزار شد گفت: بهترین نوع جبران خسارت، پیشگیری از وقوع آن تا حد امکان است و با توجه به شرایط و تحولات جوی که در شهرستان حاکم شده ضروری است تا پیش از وقوع هر حادثه احتمالی، آمادگی لازم در میان دستگاه های بحران محور ایجاد شود.عباسعلی صفایی گفت:در ساعات و روزهای آینده کاهش محسوس دما و حتی بارش برف در ارتفاعات و نقاط روستایی نیز انتظار می رود و از ظهر سه شنبه فرایند بازگشت دما شکل خواهد گرفت. صفایی تاکید کرد،هماهنگی برای مدیریت بحران تعطیل بردار نیست و پذیرفته نخواهد بود که مدیر نهاد یا اداره ای به علت واقع شدن زمان مانور یا رخداد حادثه طبیعی در ساعات غیر اداری در مانور ها و اعلام وضعیت های پیش دستانه حضور پیدانکند.
بارش شدید باران راه ارتباطی روستای الغور بخش قلندرآباد فریمان را تخریب کرد
به گزارش خراسان،در پی بارش های اخیر در سطح شهرستان فریمان بخشی از راه روستای الغور به روستای دوقلعه براشک تخریب شد و مسئولان راهداری فریمان به محل اعزام شدند .


منبع : روزنامه خراسان
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۴۵۲


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان