مدیر  کل مدیریت بحران
    حجت علی شایانفر

    .
۱۳۹۶/۱۰/۱۴

ضرورت شناسایی و تقویت تشکل های موثر در مدیریت بحران

مشهد- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی خراسان رضوی گفت: تشکل هایی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حوزه مدیریت بحران موثرند باید شناسایی، تقویت و توسعه یابند.

سید جواد حسینی روز چهارشنبه در نخستین نشست کارگروه مشارکت های مردمی حوزه مدیریت بحران استان خراسان رضوی افزود: نقش مردم در حوزه مدیریت بحران بسیار کلیدی است و باید این حوزه به صورت منسجم سازماندهی شود.
وی با بیان اینکه مردم همواره هنگام بروز بحران وارد عمل می شوند، اظهار کرد: در بسیاری موارد این کمک ها به دلیل تداخل و عدم هماهنگی و سازماندهی نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه عامل تشدید بحران نیز می شود.
وی گفت: سازماندهی و ساماندهی مردم و ارائه آموزش های مناسب به آنان در این حوزه می تواند کمک بهینه و بهره ورانه ای در شرایط بحران و قبل و بعد از آن داشته باشد.
حسینی با بیان اینکه ایران جزو 10 کشور بلاخیز دنیا می باشد، افزود: در این میان استان خراسان رضوی به دلیل ویژگی های اقلیمی، ساختار زمین شناسی و وضعیت توپوگرافی، استعداد وقوع 20 نوع مخاطره طبیعی اعم از سیل، زلزله، توفان، برف و کولاک، خشکسالی، فرونشست زمین و بیابانزایی را دارد.
وی اظهار کرد: دو سوم وسعت این استان با وجود 350 رودخانه و مسیل مهم دارای استعداد سیل خیزی متوسط تا بسیار زیاد می باشد و 90 گسل فعال و لرزه زا نیز در این استان شناسایی شده که 21 گسل از این تعداد از اهمیت بیشتر برخوردار است.
وی گفت: این استان تاکنون بیش از 25 زلزله با شدت بیش از 6 ریشتر را ثبت کرده و در عین آنکه با خشکسالی های پیوسته و گسترده مواجه بوده است، توسعه، پیشرفت و افزایش حوادث انسان ساخت هم این پدیده ها و بلایا را تشدید کرده است.
حسینی ادامه داد: در این شرایط توان دولت و دستگاه ها و نهادها برای فعالیت، ارائه خدمت و مدیریت بحران کافی نیست و ساماندهی ظرفیت های مردمی در قالب تشکل های مردم نهاد در این زمینه نیز ضرورت اساسی است.
وی افزود: در این راستا تشکل های غیر دولتی و مردمی موجود در سازمان های مختلف شناسایی و نحوه اتصال و هم افزایی آنها بررسی شده است و تعداد تشکل ها موجود که به صورت مستقیم و غیر مستقیم می توانند در حوزه بحران و مدیریت آن مشارکت و کمک کنند نیز باید مشخص شود.
مدیر کل امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: نیازسنجی، آموزش و توانمند سازی در حوزه مدیریت بحران اولویت اصلی کارگروه مربوطه است.
سید کمال حسینی افزود: 12 کارگروه عملیاتی در زیرگروه این کارگروه تشکیل و فعال می شود که برنامه ریزی و مدیریت تشکل های مردم نهاد در حوزه بحران را در چهار مرحله از پیشگیری، آمادگی، مقابله و بحران دنبال می کند.
وی اظهار کرد: تلاش بر آن است به جای مشارکت های توده وار و نامنظم مردمی در این حوزه به سوی تشکل های مردم نهاد و مشارکت نظام مند، کامل و همه جانبه حرکت کنیم.


منبع : ایرنا
تعداد بازدیدها : ۱۰۱


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان