مدیر  کل مدیریت بحران
    حجت علی شایانفر

    .
۱۳۹۶/۱۰/۰۷

در همایش زلزله و مدیریت بحران اعلام شد

۲۵ میلیون نفر از ساکنان ایران روی پهنه نسبی زلزله

بهبودی نیا-پدر علم زلزله‌شناسی ایران گفت: امروز ۷۰ درصد ساختمان‌های کشور روی خط گسل زلزله ساخته‌شده است و ۲۵ میلیون نفر از ساکنان ایران روی پهنه نسبی زلزله زندگی می‌کنند.

به گزارش خراسان رضوی، بهرام عکاشه پنج شنبه گذشته  در همایش زلزله و مدیریت بحران در مشهد، اظهار کرد: در استان خراسان شهرهایی ازجمله مشهد، نیشابور، طرقبه شاندیز، تربت‌حیدریه، چناران، گناباد و تربت‌جام روی گسل‌های اصلی زلزله قرار دارند که باید توجه بیشتری به این نقاط داشته باشیم. تا زمانی که زلزله را جدی نگیریم، شاهد اتفاقات ناخوشایندی خواهیم بود. امروز تعداد زیادی از ساختمان‌ها در مکان‌هایی ساخته‌شده‌اند که کاملاً زلزله‌خیز است.
پیش‌بینی زلزله در کوتاه مدت ممکن نیست 
پدر علم زمین‌شناسی ایران درباره امکان پیش‌بینی زلزله گفت:  معمولاً در زمینه زلزله سه نوع پیش‌بینی داریم، روش اول پیش‌بینی درازمدت است، به این صورت که هر جا زلزله‌ای اتفاق می‌افتد بدون شک دوباره در همان محل اتفاق خواهد افتاد. روش دوم پیش‌بینی میان‌مدت است که با بررسی رخدادهای زلزله در طول یک قرن می‌توان به‌پیش بینی مناطق زلزله‌خیز پرداخت و روش سوم، پیش‌بینی سالانه، ماهانه، هفته‌ای و روزانه است که هنوز بشریت به این نوع پیش‌بینی دست پیدا نکرده ولی امید است در دهه‌های آینده بشر به آن دست یابد. البته در چین به‌صورت کاملاً اتفاقی وقوع زلزله پیش بینی شد اما زلزله بعدی، کشتار زیادی به‌جا گذاشت که اتفاقی بودن این پیش‌بینی را ثابت کرد.
 وی خاطرنشان کرد: ما نباید نگران وقوع زلزله باشیم بلکه باید با پیاده‌سازی استانداردها، خسارات را به حداقل برسانیم. 50 سال پیش مردم از سیاه‌سرفه می‌مردند و امروز با به دست آمدن دانش پزشکی درباره این بیماری، شاهد درمان آن هستیم.
تسریع در تکمیل اطلاعات مربوط به گسل‌ها
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: بنا بر اعلام تعدادی از محققان علم زلزله‌شناسی استان خراسان، ما امروز به دوره بازگشت بعضی از گسل های مشهد رسیده‌ایم. بنا بر این اطلاعات، شاید ما تا مدتی طولانی در مشهد زلزله مهیبی نداشته باشیم که تهیه برنامه‌های گسل‌ها این فرصت را به ما می‌دهد تا اگر ساخت‌وسازهایی در پهنای گسل‌ها ایجاد شده است، در این مدت به پایان عمر مفیدشان برسند و دیگر در این پهنه‌ها، ساخت‌وساز جدیدی انجام نشود. محمد شکرچی زاده افزود: ما باید هر چه سریع‌تر نقشه راهی برای مقابله با زلزله تنظیم و راه اندازی کنیم و در این نقشه راه با توجه بیشتر به شهرهای بزرگ، اقدامات لازم را انجام دهیم تا شاهد وقایع ناگوار نباشیم.
توجه به شبکه‌های زیرساختی
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره لزوم توجه به شبکه‌های زیرساختی برای مقابله با خسارات ناشی از زلزله گفت: ما در زلزله، علاوه بر استانداردسازی ساختمان‌ها باید به فکر تقویت سیستم شبکه‌های آب، برق و گاز و شبکه‌های ارتباطی و بیمارستان‌ها هم باشیم تا آمادگی بیشتری در زمان وقوع حوادثی مانند زلزله، داشته باشیم.محمد شکرچی زاده در ادامه با اشاره به نیاز به اصلاح بافت ناکارآمد و فرسوده شهرها گفت: 20 درصد  جمعیت شهر مشهد در بخش ناکارآمد زندگی می‌کنند و مجلس در حال تکلیف مسئولان مربوط برای اصلاح این بافت ها در سرتاسر کشور است.
بیمه، موضوعی فراموش‌شده در زلزله
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به ضعیف عمل کردن بیمه‌ها درزمینه پوشش حوادثی از قبیل زلزله گفت: بیمه در این راه، موضوعی است که کاملاً به فراموشی سپرده شده و معمولاً فعالیت بیمه‌های ما تنها به فعالیت درزمینه بیمه‌های کارگاهی خلاصه‌شده است و باید در این مسیر نیز اصلاحاتی انجام دهیم، لازمه این کار نیز ورود شرکت‌های بیمه به این موضوع است.شکرچی زاده تصریح کرد: اگر شهر مشهد با زلزله مواجه شود، باید به کاهش خطرات زلزله کمک کنیم. وی بر تعیین یک خط مشی مناسب و قابل دفاع تا پایان سال تاکید کرد. 


منبع : روزنامه خراسان
تعداد بازدیدها : ۹۳


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان