مدیر  کل مدیریت بحران
    حجت علی شایانفر

    .
۱۳۹۶/۰۶/۳۰

تحویل هزار و ۷۳۸ مسکن زلزله زده روستایی خراسان رضوی تا نیمه پاییز امسال

با حضور استاندار خراسان رضوی، چندین مسکن بازسازی شده در روستاهای زلزله زده بخش رضویه شهرستان مشهد مقدس به صاحبان آن ها تویل و کلنگ اجرای تعدادی طرح هادی روستایی و احداث دامداری در منطقه مذکور، به زمین زده شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در حاشیه این مراسم گفت: تا نیمه پاییز امسال ساخت یکهزار و 738 واحد مسکن روستایی آسیب دیده از زلزله 16 فروردین ماه امسال در استان به پایان رسیده و تحویل ساکنین آن قرار می گیرد.
وی افزود: زلزله 16 فروردین ماه باعث آسیب رساندن به نزدیک 2 هزار واحد مسکونی در شهر و روستای چهار شهرستان فریمان، تربت جام، مشهد، سرخس گردید.
استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: پس از انجام کارهای کارشناسی و بررسی میزان آسیب واحدها، مقرر گردید برای هر واحد تخریب شده 50 میلیون ریال کمک بلاعوض، 200 میلیون ریال تسهیلات و 20 میلیون ریال کمک بلاعوض برای لوازم منزل از دست رفته ی هر خانه اختصاص یابد.
 رشیدیان خاطر نشان کرد: همچنین حدود 12 هزار تن سیمان از سوی بنیاد مستضعفان، 10 میلیارد ریال از سوی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و کمکهای بلاعوض دیگر از سوی دستگاه های مختلف امداد و دستگاه های متولی زیرساخت ها به باسزازی واحدهای آسیب دیده از زلزله اختصاص یافت.
وی گفت: در مجموع از 2 هزار واحد آسیب دیده ناشی از زلزله در چهار شهرستان استان، برای یکهزار و 738 واحد پرونده تشکیل شد که از این تعداد یکهزار و 537 واحد به مرحله اسکلت بندی و یکهزار و 175 واحد به مرحله سقف رسیده و 214 واحد نیز به متقاضیان تحویل شده است.
استاندار خراسان رضوی افزود: طی جلسه ای که با رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور برگزار شد، مقرر گردید، کل واحدهای بازسازی شده تا نیمه اول پاییز به مرحله نازک کاری برسند و ساخت بخش های داخلی آن توسط خود مردم انجام شود که با توجه به روند کار تا نیمه پاییز امسال سقف یکهزار و 738 واحد نصب خواهد شد.
رشیدیان گفت: در کنار آن، مقرر گردید در 40 روستای آسیب دیده از زلزله در چهار شهرستان فریمان، سرخس، تربت جام و مشهد، از محل اعتبارات بنیاد مسکن و اعتبارات استانی؛ طرح هادی اجرا شود که امروز عملیات اجرایی آنها اغاز گردید.
وی بیان کرد: همچنین در کنار اجرای طرح هادی، امروز عملیات اجرایی ساخت دامداری در روستاهای زلزله زده شامل 400 دامداری در روستاهای بخش رضویه مشهد، 400 دامداری در روستاهای تربت جام، 170 دامداری در فریمان و 30 دامداری در سرخس آغاز شد.
استاندار خراسان رضوی گفت: طی توافقات انجام گرفته به ازای هر واحد دامداری در اندازه 40 مترمربع 100 میلیون ریال وام قرض الحسنه از سوی بانک کشاورزی و به ازای هر واحد دامداری در اندازه بیشتر از 40 مترمربع افزون بر وام 100 میلیون ریالی، 50 میلیون ریال وام برای هر واحد از سوی بانک قرض الحسنه مهر ایران پرداخت شود.
در این مراسم استاندار خراسان رضوی از روند بازسازی مسکن روستایی در روستاهای کلات حاج علی و صالح خانی ار توابع بخش رضویه شهرستان مشهد بازدید کرد.


منبع : روابط عمومی استانداری
تعداد بازدیدها : ۶۹


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان