مدیر  کل مدیریت بحران
    حجت علی شایانفر

    .
۱۳۹۲/۰۸/۰۴

مانور سراسری زلزله و ایمنی مدارس ۱۳۹۱

چهاردهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس کشور
8 آذرماه 1391

 

چهاردهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس کشور روز چهار شنبه مورخ 8/ 9 /1391 در تمامی مدارس کشور برگزار خواهد شد. این مانور به همت پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و با مشارکت وزارت آموزش و پرورش، وزارت کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و جمعیت هلال احمر و سازمان صدا و سیما برگزار خواهد شد.

اهداف مانور
اهداف مانور زلزله و ایمنی عبارتند از:
• کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله بوسیله ارتقاء فرهنگ ایمنی و مقاوم سازی ؛
• ایجاد آمادگی برای انجام واکنشهای صحیح و سریع در برابر زلزله؛
• افزایش سطح آگاهی دانش آموزان در مورد زلزله و سایر پدیده های طبیعی؛
اهمیت مانور
• بالا بردن مهارت و عکس العمل صحیح:
اجرای مانور می‌تواند در افزایش سطح مهارت مؤثر باشد. وقتی که عکس‌العمل صحیح در برابر زلزله آموزش داده شود، می‌توان امیدوار بود که در زمان وقوع زلزله دانش‌آموزان آنچه را که بصورت درست آموخته‌اند اجرا نمایند.
• افزایش سرعت عمل:
مانور می تواند موجب افزایش سرعت عمل شود، تنها چند بار تمرین لازم است تا سرعت عمل بطور چشمگیری بالا رود، حتی در افرادی که از نظر حرکت بسیار کند هستند (مانند افراد چاق) اگر تمرین بطور منظم انجام پذیرد سرعت عمل می تواند بالا رود.
• ماندگار بودن آموزشها:
آنچه که دانش آموزان در کتابها می خوانند جنبه تئوری دارد و زمانی که دو مرحله تئوری و عملی با یکدیگر تلفیق می شوند، آموخته های دانش آموزان می تواند بصورت ماندگار باقی بماند.
کاربردی کردن آنچه آموخته اند:
دانش آموزان در چند کتاب از جمله علوم تجربی پنجم ابتدایی، حرفه و فن سوم راهنمایی دختران، آمادگی دفاعی سوم راهنمایی پسران و... در مقاطع مختلف در مورد زلزله و آمادگی در برابر آن مطالبی را آموخته اند.به منظور کاربردی کردن این آموخته ها مانور ابزار مفیدی محسوب می گردد.

تاریخچه مانور
با توجه به آسیب پذیری کودکان و نوجوانان در برابر صدمات ناشی از زلزله، بخش آموزش همگانی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در راستای انجام رسالت خویش به منظور کاربردی کردن آموخته های دانش آموزان پیرامون زلزله، در سال 1374 برگزاری مانور در سطح مدارس را طراحی کرد. در سال 1382 با امضاء تفاهم نامه بین وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، کشور، سازمان صدا و سیما و جمعیت هلال احمر مانور سراسری در سطح کلیه مدارس کشور و با همکاری وزارتخانه ها و سازمان های مذکور اجرا گردید، از آن به بعد هر ساله در 8 آذرماه مانور سراسری زلزله درسطح مدارس کل کشور برگزار می گردد.

برنامه ریزی و سیاستگذاری
تمامی برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های مانور از طریق شورای دائمی که دبیرخانه آن در پژوهشگاه
بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله مستقر است پی ریزی و توسط کمیته اجرایی مانور و کمیته های استانی کارشناسی و عملیاتی می شوند.
شورای دائمی مانور
به منظور نهادینه کردن مانور سیاست گذاری های کلان مانور از طریق شورای دائمی مانور متشکل از نمایندگان وزرای کشور و آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، رؤسای جمعیت هلال احمر و سازمان صدا و سیما انجام می شود
اعضاء شورا
• دکتر تسنیمی، رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شورای دائمی مانور
• مهندس قدمی، معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور و نماینده وزارت کشور در شورای دائمی
• مهندس روانبخش، مدیرکل روابط عمومی و نماینده سازمان صدا و سیما در شورای دائمی مانور
• دکتر اسفندیاری، رئیس سازمان امداد و نجات کشور و نماینده جمعیت هلال احمر در شورای دائمی مانور
• مهندس هاشمی، قائم مقام وزیر و رئیس مرکز تربیت بدنی و سلامت و نماینده وزارت آموزش و پرورش در شورای دائمی مانور
• دکتر مهدوی فر، رئیس گروه آموزش های همگانی و دبیر شورای دائمی مانور

کمیته برنامه ریزی مانور
تمامی مصوبات شورا در کمیته برنامه ریزی شامل نمانیدگان سازمانهای مشارکت کننده (مقاطع ابتدایی، راهنمایی و متوسطه، سازمان دانش آموزی، آموزش و پرورش شهرستانهای تهران، وزارت کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جمعیت هلال احمر و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران) پیگیری و اجرا می شود.

اعضاء کمیته برنامه ریزی مانور
• منوچهری، نماینده سازمان آموزش و پرورش شهر تهران
• میرمحمد علی، نماینده صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
• شیخی، نماینده سازمان دانش آموزی جمهوری اسلامی ایران
• فضلی خانی، وزارت آموزش و پرورش
• حق بین، نماینده وزارت کشور
• موسوی، نماینده جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران
• حسن پور، نماینده سازمان آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران
• حسینی تبار، نماینده وزارت آموزش و پرورش
• زندیه، نماینده ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه استان تهران
• سیف، نماینده پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
• اسکندری، نماینده پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

کمیته برنامه ریزی استانی
با توجه به برگزاری مانور به صورت سراسری، متولی و مجری مانور در استانها کمیته برنامه ریزی استانی می باشد، این کمیته متشکل از دبیر ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه (رئیس کمیته) و نمایندگان آموزش و پرورش، هلال احمر، مرکز صدا و سیمای استان، سازمان دانش آموزی و برخی سازمانها بر اساس صلاحدید کمیته استانی می باشد.
رابطین مانور در استان ها
به منظور ایجاد ارتباط بیشتر با کمیته های استانی، از سال 1389 از سوی مدیریت بحران هر یک از استان ها یکی از کارشناسان به عنوان رابط مانور به دبیرخانه شورا معرفی گردید. این رابطین علاوه بر شرکت در گردهمایی های کشوری مانور که از سوی کمیته برنامه ریزی بصورت هر شش ماه برگزار می شود ، نسبت به اجرای برنامه ها و نظارت بر آن در استانها اقدام می نمایند.

آموزش و اطلاع رسانی

دستور العمل اجرایی مانور

در مانور یازدهم دستورالعمل به نحوی تهیه شد که برای اجرای مانور در سال های آتی نیز مورد استفاده قرار گیرد و دستورالعمل بعدی زمانی تهیه خواهد شد که در روش ها و توصیه ها تغییر اساسی بعمل آمده باشد بنابراین در مانور دوازدهم مدارس می توانند از دستورالعمل سال گذشته استفاده نمایند و در صورت عدم دسترسی به آن، از فایل زیر بهره گیری نمایند.

دستورالعمل اجرایی مانور سراسری زلزله و ایمنی

28 MB

تهیه پوستر

به منظور آگاه سازی دانش آموزان از برگزاری مانور، همه ساله پوستری تهیه و همانند دستورالعمل برای چاپ و توزیع در سطح مدارس در اختیار استان ها قرار داده می شود. این پوستر با اهداف و رویکرد اطلاع رسانی و آموزش طراحی می شود. در این پوستر با بهره گیری از رنگهای متنوع سعی می شود به سلیقه دانش آموزان پاسخ گفته شود.

پوستر مانور چهاردهمین

56.4 MB

تهیه لوح فشرده آموزشی
تأثیر گذاری آموزش از طریق رسانه های سمعی و بصری نظیر فیلم های آموزشی یکی از روشهای متداول برای افزایش سطح آموخته ها است، با تأکید بر این امر، همه ساله لوح فشرده آموزشی ویژه مانور توسط پژوهشگاه تهیه می شود، که با حمایت سازمان آموزش و پرورش شهر تهران در سطح مدارس (ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان) شهر توزیع و مورد بهره برداری قرار می گیرد. در این لوح فشرده دانش آموزان ضمن فراگیری نحوه برگزاری مانور با نحوه تشکیل شورای زلزله و ایمنی در مدارس آشنا می شوند.
تهیه آنونس رادیویی
به منظور اطلاع رسانی مانور از طریق شبکه‌های رادیویی، آنونس ویژه مانور تهیه می‌شود و به مدت یک هفته قبل از مانور در سطح کشور پخش می‌گردد.
فایل صدای آنونس
1.27 MB
تهیه تیزر اطلاع رسانی و آموزشی
جهت ارتقاء سطح آگاهی مردم در مورد اقدامات لازم در زمان زلزله یازده تیزر در قالب انیمیشن توسط پژوهشگاه تهیه شده و در اختیار سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است که شبکه سراسری به مدت یک هفته همه روزه قبل از اخبار سراسری ساعت 19 اقدام به پخش آن می‌نماید، ضمناً تیزر اطلاع‌رسانی مانور تهیه شده توسط پژوهشگاه از تمامی شبکه‌های سیما به صورت محدود پخش می‌شود.
فایل تصویری آنونس

 

 منبع : اداره کل مدیریت بحران
تعداد بازدیدها : ۱۵۳۸


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان